A jövedelemadózásról jelent meg könyv „Ami vagyon, az legyen is” címmel a Soproni Egyetem Kiadó gondozásában.
A kötet egyik szerkesztőjével, Dr. Kovács Tamással, a Pénzügyi és Számviteli Intézet vezetőjével beszélgettünk.
Témáját és jellegét tekintve is rendhagyónak mondható a könyv. Honnan jött az elképzelés?
KT: A Soproni Egyetem Lámfalussy Sándor Közgazdaságtudományi Karának szellemi környezetében 2019-ben született meg a „Harminckét lap, amely megrengette a világot” című, a hozzáadottérték-adót fókuszba állító mű. Annak könyvbemutatója Budapesten, a Kúria Mailáth-termében volt, s közvetlenül előtte Darák Péter elnök úrral beszélgettünk, aki felvetette, milyen jó lenne egy egyfajta folytatásként felfogható kötet a jövedelemadózásról is. Megfogadtuk az ötletét és elkezdtük tavaly ősszel a munkát. A Magyar Nemzeti Bank és a Soproni Egyetem között szerencsére évek óta létezik egy kiváló együttműködés, aminek keretében a könyv megjelenésének finanszírozását is biztosítani tudtuk.
Meglehetősen sok szempontból olvashatunk a jövedelemadózásról. Mesélne röviden ezekről?
KT: Valóban, az új könyv a jövedelemadó-rendszer egyes aspektusainak összegző tanulmánykötete. Elsősorban nem a napi gyakorlat oldaláról közelíti meg a témát (bár arról is szól tudományos igényű fejezet), hanem a makrogazdasági, a jogi, a nemzetközi és az ellenőrzési vetületét képezi le a jövedelemadózásnak. A szerzők tárgyalják a makrogazdasági szintű jövedelmek meghatározását, az adómegfizetés lehetséges módjait, ismertetik a személyi és a társasági jövedelmek adóztatását. Egy-egy fejezetben a jövedelmek könyvvizsgálati és adóhatósági ellenőrzése kerül fókuszba, de az olvasó talál tanulmányokat három kúriai bíró tollából a jogalkalmazási kérdések megítéléséről is. A kötetben szó esik a nemzetközi adózás történetéről és a nemzetközi adózási egyezmények rendszeréről is.
Kiknek a tanulmányait olvashatjuk a könyvben?
KT: A 16 tanulmánynak összesen 19 szerzője van. A Lámfalussy Kar Pénzügyi és Számviteli Intézetének egyes oktatói és címzetes tanárai mellett többek között elvállalta felkérésünket, s ezáltal szerzőként közreműködött Parragh Bianka és Báger Gusztáv, akik a Monetáris Tanács tagjai, Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke, Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke, Herich György, a MOKLASZ elnöke és az ötletadó Darák Péter elnök úr is.
Ki a célközönség?
KT: Úgy gondolom, a kötet megszólít minden gazdasági és adózási szakterület iránt fogékony olvasót. Szívből ajánljuk közgazdászok, jogászok, adózással foglalkozó szakemberek és végül, de nem utolsó sorban, az érdeklődő diákjaink figyelmébe!