És Ön tudja mennyivel terheli a saját környezetét? Most kiszámolhatja!
Ön vajon mindent megtesz a környezete és a Föld védelméért? Országosan 25 éve, világszerte 45 éve április 22. a környezetvédelem és a föld napja.
A kérdés most talán még aktuálisabb, mint az elmúlt években, hiszen 2014 volt az eddigi legmelegebb év, amit hivatalosan is mértek.
Az alkalomnak köszönhetően többek között a Föld Napja Alapítvány is arra lelkesít mindenkit, hogy egyénileg is próbáljunk meg tenni valamit a föld védelméért, például ültessünk fát, vagy bármilyen hasznos növényt, vagy éppen használjunk környezetbarát közlekedési lehetőséget (tömegközlekedés, kerékpár, gyaloglás).
Bizonyára mindenki tudna hosszas töprengés nélkül is olyan lehetőséget találni a saját életében, amivel csökkenteni tudja saját környezetterhelését. És azon gondolkozott már, hogy hogyan mérheti a saját környezetterhelését? Bár több módszer is van ennek a mérésére, a legelterjedtebb talán az ökológiai lábnyom.
A röv. ökolábnyom azt fejezi ki, hogy életvitelünk mennyire terheli meg a természeti környezetet. Kifejezi, mekkora területre lenne szükségünk ahhoz, hogy hosszú távon, a környezet károsítása nélkül legyen megtermelhető az élelem, előállítható az energia, az üzemanyag, az építőanyag, a kényelmünket szolgáló gépek, ruhák, használati tárgyak stb., és azt, hogy mekkora területen lenne eltüntethető a mindezzel járó hulladék.
Az ökolábnyom mértékegysége a globális földhektár (olyan hektár, amelynek a termelékenysége egyenlő a Föld teljes bioproduktív hektárjának átlagos termelékenységével). Ám ha megnézzük, hogy a Földön 12,6 milliárd hektár biológiailag produktív föld- és tengerfelület van és már 7,1 milliárd ember, akkor kiszámítható, hogy valójában minden emberre csak 1,7 hektár jut. (Bővebben: Wackernagel, Rees: Ökológiai lábnyomunk, Föld Napja Alapítvány, 2001).
Ezzel szemben 2007-re a világ ökolábnyoma 2,7 hektárra nőtt, ami 0,9 hektárral meghaladja a rendelkezésre álló hasznos területet – a népességnövekedés és a túlhasználat miatt csökken a Föld eltartóképessége.
Nagyobb az ökológiai lábnyomunk, mint a Föld biológiai eltartóképessége (biokapacitása), azaz olyan ütemben használjuk az erőforrásokat, amivel a természet regenerálódó képessége már nem képes lépést tartani.
Az ökológiai lábnyom számításai szerint jelenlegi életmódunk fenntartásához 1,5 Földre lenne szükségünk.
Saját terhelésünk mérésére segítségünkre lehet az alábbi rövid teszt:
http://www.kothalo.hu/labnyom/
A föld napjához kapcsolódóan számos rendezvény lesz országszerte, ami felhívja a figyelmet a környezetszennyezésre és a tudatos életmódra próbál nevelni.
Sopronban “Számít, hogy mit eszel” címmel tartanak előadást a Búgócsiga Akusztik Gardenben szerdán 18 órától. A programon megtudhatjuk, mit (t)ehetünk a saját és a Földünk egészségéért a Felelős Gasztrohős és a Soproforno közös tolmácsolásában.
Hétvégén, szintén a föld napjához kapcsolódóan lesz Critical Mass és Bringás Piknik a Bringázz Sopron szervezésében, mely a XI. soproni Critical mass felvonulás. Az eseményről bővebb információt talál Aktuális programjainknál.

