Minden ami Sopron

2025. 03. 28. Friday

Hajnalka

SOPRON
Borult

Kultúra

Vállalni az érzelmeket – My Fair Lady Sopronban

Nem értjük egymást, elbeszélünk a másik mellett, a fiatalok már egy olyan nyelvet beszélnek, amit lassan csak ők értenek, miközben sokak nem merik vállalni az érzelmeiket az emberi kapcsolataikban. Ezért sem szükséges maivá tenni, modernizálni ezt a darabot. Aktuális a mondanivalója klasszikus keretek között is, mert ez tényleg egy klasszikus, örök érvényű történet – mondta Radó Denise rendező, aki a My Fair Lady című musicalt állította színpadra a Soproni Petőfi Színházban. A premier április 1-én lesz.

IMG_2052 copy

A Soproni Petőfi Színház műsorán még sosem szerepelt a My Fair Lady. / Fotó: Torma Sándor

 

A soproni és a szolnoki színház koprodukciójának és együttműködésének köszönhetően Radó Denise egymás után két helyen is megrendezhette a My Fair Ladyt. A színészek személyisége, a stábok összetétele miatt biztos, hogy más lesz a soproni előadás, mint a szolnoki. A Jászai-díjas színművésznő mosolyogva tette hozzá, a darab alapüzenetei, szórakoztató jellege és látványos elemei mellett nem kerüli ki a férfi-nő örök és megfejethetetlen kapcsolatának egyes kérdéseit.

Próbára tett szív

Karinthy Frigyes is azt mondta, férfi és nő hogyan is érthetné meg egymást. Hiszen mindkettő mást akar. A férfi: a nőt. A nő: a férfit. Ez is benne lesz persze a darabban, a gondolataimban miközben két jellemfejlődést is láthatunk. – mondja a darbról a rendező. –  Eliza külsőleg, viselkedését tekintve látványos változási szakaszon megy keresztül. A néző drukkolhat neki, együttérezhet vele, mert látja sorsát, erőfeszítéseit, küzdelmét. Az igazi belső utat viszont Higginsnek kell bejárnia. A nagy tudású, önelégült, nagyképű nyelvésznek, akinek nincs érzelmi intelligenciája, nem tekint emberként a kísérleti alanyára. Ám, a teremtménye ezúttal az ő szívét is próbára teszi és a nézők már szinte kórusban mondanák neki: vedd már észre magad és őt! Női rendezőként ezért ehhez nem is tehetnék hozzá mást, mint amit Higgins anyja is mond a darabban: Hajrá, Eliza!

A koprodukciónak köszönhetően Szolnoki Tibor életében először játszhatja el Higgins professzor szerepét, méghozzá két teátrumban. Szolnokon hármas szereposztásban, a leghűségesebb városban – Sopronban – pedig váltótárs nélkül. Ám, a két alakítás között biztos, hogy lesz különbség.

IMG_2119 copy

Szolnoki Tibor Higgins professzor szerepében. / Fotó: Torma Sándor

 

A szobor lelke

Egy, a saját rögeszméjébe zuhant, makacs, a világban vakon járó, öntelt férfit alakítok. Ahogy Michelangelo meglátja a márványtömbben a szobrot, úgy látja meg a közönséges, tanulatlan virágáruslányban a hercegnőt. Minden eszközzel, kegyetlen céltudatossággal kezdi faragni, tanítani a lányt. Érdekes, izgalmas, komoly feladat ez – mondta Szolnoki Tibor, aki hozzátette: minden partner és minden társulat különbözik egymástól, más személyiségek, más emberek alkotják a stábot. Így ő is más megoldásokat talál a közös játék közben.

Eliza Doolittle-t, a virágáruslányt Kisfaludy Zsófia alakítja. A fiatal színész és énekesnő több zenés produkcióban szerepel, szerepelt a Madách Színházban, az Operettszínházban, a Győri Nemzeti Színházban, Békéscsabán és turnézott külföldön is. Sopronban először lép színpadra.

IMG_2133 copy

Eliza Doolittle-t, a virágáruslányt Kisfaludy Zsófia alakítja. / Fotó: Torma Sándor

 

Átlépni korlátokat

Vajon át tudjuk-e lépni saját korlátainkat, ki merjük-e mutatni érzelmeinket, miközben nem mindig értjük egymást? Átgázolhatunk-e másokon a saját céljaink érdekében? Megtalálhatjuk-e újra önmagunkat, amikor teljesen új emberré kell válunk? Hol a határ a tanulni akarás és a megfelelési kényszer között? Ma az internet és az okostelefonok korszakában is aktuálisak ezek kérdések - mondta Kisfaludy Zsófia. Úgy érzi: Nagyon jó időben érkezett ez a szerep az életébe. Ajándék számára ez a feladat, amelyből sokat lehet tanulni és kicsit összefoglalja azokat a drámai, illetve vidám karakterszerepeit, amiket eddig játszott.

Az utcai virágárus Eliza egy humoros, szeretetre méltó, de vagány karakter, ugyanakkor a második felvonásra komoly jellemfejlődésen megy keresztül. Gyönyörű és egyben nehéz dalokat kell énekelnem, egy olyan szórakoztató musicalben, amelynek több, mélyebb mondanivalója is akad. Ki, mit lát meg majd benne.

IMG_2070 copy

Mikó István Alfred P. Doolitle-t kelti életre. / Fotó: Torma Sándor

 

Kacagni és gondolkodni

Jó figura, ziccerszerepnek könyvelik el, ezért is fontos, hogy az ember megtartsa közben a jellemábrázolás határait. Egy kicsit kacagtató, meg gondolkodtató is legyen, ne billenjen át sehová a mérleg – mondta szerepéről Mikó István, aki Alfred P. Doolitle-t kelti életre.

A Jászai Mari-díjas színművész pályafutása során még nem találkozott ezzel a szereppel. Annak külön örül és szép ajándéknak tartja, hogy a soproni előadásban a lányát Kisfaludy Zsófia alakítja, akinek édesanyjával, Hűvösvölgyi Ildikóval a mai napig sokat játszik együtt. Nevetve jegyezte meg: gyakran férjet és feleséget alakítanak különböző darabokban.

Zsófival nincs sok közös jelenetünk, várom a vele való játékot is. Az általam megformált szemetesnek megvan a magához való esze, bölcsessége, látása és a sajátos gondolatvilága, amire Higgins is azt mondja a darabban, hogy olyan, akár egy filozófus. Persze, azért igyekszik jó helyzetbe kerülni, az előnyöket megtalálni és kicsikarni magának – felelte érdeklődésünkre a népszerű színművész.

Bolondos szerelem

Bolondos, semmihez nem értő, valójában reménytelenül szerelmes figurát játszom, akit lehet szeretni és sajnálni is. Ki, miként gondolkodik az érzelmekről – mondta Savanyu Gergely, aki Freddy szerepében lép színpadra.

A színművész hozzátette, az előadásban Eliza és Freddy kapcsolata majdnem beteljesül, ugyanis miközben a virágáruslány a darabban átmegy egy jellemfejlődésen, rájön arra, hogy nemtelen eszközöket is használnia kell céljai eléréséhez, s ezért a fiatalember közeledését elfogadva teszi féltékennyé a kőszívű Higginset.

Szolgálni szeretettel

Egy olyan kotnyeles házvezetőnőt játszom, aki szerelmes a főnökébe, és mindent úgy tesz, ahogy Higgins professzor gondolja, amiként neki tetszik. Kedves és jó szerep ez számomra, örülök, mert ismét találkozhatom a soproni közönséggel – mondta Zsadon Andrea, Jászai Mari-díjas művész, aki Mrs. Pearcet jeleníti meg.
Számomra a darabbal való mostani találkozásban az is izgalmas, hogy míg az egész pályafutásom, az életem arról szólt, a dallamok szárnyán miként közelítettem a szerepeimhez, ezúttal viszont keveset kell énekelnem, s inkább a színészi személyiség, jelenlét, jellemformáló képesség kerül előtérbe a karakter életre keltésében. Lehet ebben a szerepben finom humormorzsákat találni, és megérthetjük Mrs. Pearce igazságágát is, hiszen a mai napig akadnak olyan nők, akik egy életen keresztül szolgálnak türelemmel, megértéssel, szeretettel, rajongással egy férfit, miközben nyesegetik annak jellembeli vadhajtásait – válaszolta Zsadon Andrea.

IMG_2104 copy

A Sopron Balett is közreműködik a produkcióban. / Fotó: Torma Sándor

 

Nagy visszatérés

Nagy Gábor számára nagy visszatérés ez a darab. Tizenöt évet játszott a leghűségesebb városban, négy igazgató alatt dolgozott. Most újból találkozhat a közönséggel, Pickeringet alakítja a musicalben. Azért is érdekes ez a feladat számára, mert annak idején Valló Péter vezetése alatt már aláírt szerződése volt erre a szerepre, ám a bemutató akkor nem valósult meg. Most ez is teljesült a pályafutása során. Mint mondta, mindig új társulattal kezdett el dolgozni az elmúlt évtizedekben a városban. Nemrég megnézte a Macbeth című előadást, s szerinte a mostani stáb kitűnő erőkkel rendelkezik, örül annak, hogy velük együtt újból találkozhat a nézőkkel.

A musicalek Csárdáskirálynője

Mrs. Higginsként Horváth Zsuzsa Jászai-díjas színművész lép színpadra a produkcióban. Ő arról is beszélt, ezt a darabot a musicalek Csárdáskirálynőjének tartja. Már találkozott a pályafutása során Kaposvárott a My Fair Ladyvel és nagyon szereti ezt a művet. Neki olyan emlékek jutnak eszébe a szerepéről, hogy azt mindig egy-egy társulat nagy prózai színésznője, vagy prózai szerepet átvett szubrettje játszotta. Ebből a szempontból nagy élmény volt számára Miskolcon Máthé Éva alakítását látni. Akkor fogalmazódott meg benne, egyszer szeretné eljátszani ezt a szerepet. Radó Denissel már dolgozhatott együtt és nagyon örül annak, hogy most ez megismétlődött.

A további szerepekben Szőcs Erika, Sárdy Zoltán, Major Zsolt, Farkas Tamás, Horváth László, Simon Andrea, Ács Tamás, Papp Attila és Kiss Noró látható.

A musical ismét feladatot ad majd a Sopron Balett tagjainak, a koreográfus ezúttal a Harangozó-díjas Sebestyén Csaba. A zenei vezető és karmester Oberfrank Péter Liszt-díjas, érdemes művész, a díszlet- és jelmeztervező pedig a Jászai-díjas Csík György.

A soproni premier azért is különleges, mert a teátrum történetében még soha nem szerepelt a My Fair Lady műsoron. A nézők várakozása is érzékelhető, a produkció szombati startjára minden jegy elfogyott.

MIT SZÓLSZ HOZZÁ?

Ön szokott heti rendszerességgel futni?

Szavazás állása

Várjon ... Várjon ...
loading