Megújult a Nagycenki Széchenyi Múzeumvasút, amely a hétvége óta fogad ismét látogatókat.
A keskeny nyomtávú vasúton az elmúlt bő egy évben jelentős pályavasúti és a járműparkot érintő rekonstrukció zajlott le. Az állami forrásokból megvalósuló munkálatok legnagyobb részét a GYSEV Zrt. saját szakembereivel végezte el. A teljes rekonstrukció 2019. év végére fejeződik be.
A GYSEV Zrt. tavaly tavasszal jelentette be, hogy a vasúttársaság teljes felújítást végez el a Nagycenki Széchenyi Múzeumvasúton. A munkálatok miatt a népszerű kisvasutat a tavalyi évben nem látogathatta az utazóközönség.
A felújítás keretében jelentős pályavasúti munkálatok zajlottak: a múzeumvasút teljes szakaszán új al- és felépítmény, valamint zúzottkő ágyazat készült, a pályába ugyanakkor az eredeti síneket építették vissza. Keskenynyomtávú vágányszabályozó-géppel a teljes szakaszon megtörtént a vágányszabályozás.
Fertőboz és Nagycenk Kastély állomáson új peronok épültek, Kastély állomáson pedig megújult a térvilágítás és a hangos utastájékoztatás is. A pályához csatlakozó két vasúti útátjárót is átépítették, és látványos eleme volt a beruházásnak az Ikva patakon átívelő acélhíd megújítása.
A gördülőállományt érintő rekonstrukció keretében megtörtént a kisvasúti személykocsik külső és belső restaurálása. Az „András” nevet viselő gőzmozdonyon is végeztek munkálatokat, a gőzös így üzembiztosabban közlekedhet. Szintén felújították a C50-es dízelmozdonyt, emellett az igazi kuriózumnak számító, Dmot 953-as típusú keskeny nyomtávú motorkocsiba új motort szerelnek és teljes modernizáció keretében üzemképessé, valamint vontatásra alkalmassá teszik a járművet.
A turisztikai és attrakciónövelő fejlesztések keretében a Kastély állomás mögötti skanzen területén játszótér, fitnesz park és tanösvény készült.
A munkálatok év végéig még folytatódnak: ennek keretében felújítják Fertőboz állomáson a fűtőház épületét, amely így a nagyközönség számára is látogatható lesz. Emellett megtörténik a múzeumvasút biztosítóberendezési rendszerének teljes modernizációja.
Az avató ünnepségen Érsek István, az Innovációs és Technológiai Minisztérium közlekedési hatósági ügyekért felelős helyettes államtitkára hangsúlyozta: 2010 óta Magyarországon a kormányzat elkötelezett a nagy ívű vasútfejlesztések, az ütemezett vasúti beruházások megvalósítása, a vasutak építése mellett. Biztos vagyok abban, hogy a felújított kisvasút a korábbiaknál is több látogatót vonz majd az itteni, festői településeke, és jó példát mutat arra, hogy helyi összefogással és kormányzati támogatással milyen komoly eredmények érhetők el.
Révész Máriusz, az aktív Magyarországért felelős kormánybiztos kiemelte: a kormánynak fontos célja, hogy 2030-ra Magyarország a legélhetőbb országok közé tartozzon. Ennek érdekében sok pénzt biztosítunk az aktív és ökoturisztikai fejlesztésekre, melyből megújulnak a turistaházak, kilátók, vízi kikötők és a kerékpárutak. E program része a turisztikai célú kisvasutak fejlesztése is, melynek első ütemére 10 milliárd forintot biztosított a kormány. Tavaly ősszel átadásra került a Mátravasút felújított szakasza, másodiknak a GYSEV készült el a Nagycenki vonal felújításával. A Múzeumvasút vonalán 961 millió forint támogatásból megújult a pálya, a kisvasúti kocsik, az András gőzős, és év végéig elkészül a Fertődobozi fűtőház is. A családok így nem csak biztonságosabban, de kényelmesen, barátságos környezetben utazhatnak a kisvasúton. Komplex térségi fejlesztésekben gondolkozunk, azt szeretnénk, hogy a Kastély, a Múzeumvasút és a környező kerékpárutak lendületet adjanak a régió turizmusának, és nyújtsanak élményt a családok számára. Kívánjuk, hogy a gyönyörű környezetben való kisvasutazás csaljon mosolyt minden korosztály arcára.
Barcza Attila, Sopron és térsége országgyűlési képviselője elmondta: a régió fejlődésének egyik fontos eleme a turisztikai ágazat folyamatos erősítése. A múzeumvasút felújítása illeszkedik ebbe a körbe, hiszen a látványosság jelentősen javítja a térség vonzerejét. Barcza Attila köszönetet mondott a kormánynak a múzeumvasút rekonstrukciójára bocsátott forrásokért.
„1972-ben a GYSEV forrásaiból és irányításával hozták létre a múzeumvasutat, amely a régió egyik fontos turisztikai látványossága lett. Örülök annak, hogy ezt a különleges értéket képviselő kisvasutat teljes egészében meg tudtuk újítani. Külön köszönet jár a GYSEV-es kollégáknak, hiszen a munkálatok nagy részét saját szakembereink végezték el” – mondta Kövesdi Szilárd, a GYSEV Zrt. vezérigazgatója.
A múzeumvasút teljes rekonstrukciójának mintegy 960 millió forintos költségét magyar állami forrásból finanszírozza a GYSEV Zrt.
A Nagycenki Széchenyi Múzeumvasút május 4-én nyílt meg a nagyközönség előtt.