Álmos legendája címmel ősbemutatót tart a Soproni Petőfi Színház tánctagozata, a Sopron Balett. Szarka Gyula, Szálinger Balázs és Demcsák Ottó szerzeményének a premierje április 16-án lesz.
A premier előtti sajtónapon Pataki András, a soproni teátrum igazgatója hangsúlyozta: izgalmas, nagy vállalkozás a társulat életében, hogy egy őstörténetről szóló ősbemutatónak adhat otthont a színház. Külön öröm, hogy ebben a témában még nem készült táncmű magyar színpadra, így ezt először a soproni közönség tekintheti meg. Nyáron Szarvason és Pápán is látható majd az előadás, s nagyon szeretnék a fővárosi nézőknek is megmutatni a darabot.
Szarka Gyula úgy fogalmazott: Demcsák Ottó ötlete, az általa felvázolt történet, a tánc mint formanyelv különlegesen inspirálta őt. Szerinte Álmos, a róla fent maradt mítoszok, a magyarság eredetballadái mind példaként és tanulságként szolgálnak a hűségről, összefogásról, kitartásról. A zenemű dallamvilágát meghatározzák a régi nép hangszerek, a síp és a dob. Alapként a sámándob ősi rezgése, ritmusa adta meg a 12 dal hangulatát mai, modern megszólalásban, szólóénekesek és kórus közreműködésével.
Demcsák Ottó rendező-koreográfus, Harangozó-díjas táncművész, a Sopron Balett vezetője elmondta: a legfőbb célja az volt, hogy bemutassa a magyar nép lelkét. Mindazt a szenvedélyt, szabadságvágyat, őszinteséget, természethez való ragaszkodást, a hitet, a közösséghez való tartozást, amely jellemző ránk. A táncmű nem állásfoglalás a témában, hiszen a magyar őstörténetről számtalan vita folyik a mai napig. Ő a fennmaradt kevés írásos nyom és a mítoszok, legendák szárnyán keresztül szeretné Álmos történetét bemutatni a születésétől Árpád és a magyarság Kárpát-medencébe való bevonulásáig, a főhős áldozatvállalásáig.Álmos szerepében Bolla Dániel látható. Úgy érzi, hogy Álmos igazi vezér volt, akinek az életében megjelent a szerelem, a düh, a kérdés sorsával, küldetésével kapcsolatban. Ő ezt szeretne belülről megélni, eltáncolni, megmutatni a zene és a koreográfiák segítségével.
A Füvesasszony szerepében Szalai Dóra látható. Mint mondta, összetett a jelenléte a darabban, Álmos születésétől a haláláig kíséri a hőst. Bábaként, boszorkányként, szellemi követként, de nem mindig pozitív a jelenléte. Számára fontos, meghatározó ez a szerep, örül, hogy eltáncolhatja.
Szarka Gyula – Szálinger Balázs – Demcsák Ottó
Táncolják:
Álmos – Bolla Dániel, Emese – Sasvári Krisztina, Ügyek / Árpád – Bolla Bence, Táltos – Rovó Péter, Füvesasszony – Szalai Dóra, Virág – Kovács Enikő, Turul – Füsi Zsolt, Csodaszarvas – Szabó Barbara Szofia, Fehér ló – Csernus Anita, Valamint a Sopron Táncegyüttes tagjai
Zeneszerző: Szarka Gyula (Kossuth-díjas), Dalszövegek: Szálinger Balázs (József Attila-díjas), Díszlet- és jelmeztervező: Németh Hajnal Auróra, Grafika: Gál Krisztián3D animáció: Szakál Attila, Dramaturg: Németh Ervin, Fényterv: Kovács Ferenc, Asszisztens-ügyelő: Horváth Dávid, Rendező-koreográfus: Demcsák Ottó(Harangozó-díjas)