Az ún. “téli depresszió” a depresszió sajátos formája, szezonális hangulati zavarnak (seasonal affective disorder – SAD) is nevezik. Köztudott, hogy a borús hónapok beköszöntével, a levertséggel járó állapotok száma megugrik, ami elsősorban a természetes fény hiányára vezethető vissza.
A téli depresszió speciális jellemzője az állandó álmosság és a fáradtságérzés. A más hónapokban aktív emberek kedvetlenné, levertté, visszahúzódóvá válnak. Gyakori a fokozott étvágy, amely elsősorban szénhidrátra, édességre irányul, ezért gyakori testi tünet a felesleges kilók megszaporodása.
Sokan gyakrabban néznek ilyenkor a pohár fenekére. Az északi országokban például megfigyelhető a téli hónapokban a megnövekedett alkoholfogyasztás, melynek egyik gyökere valószínűleg szintén a hosszú téli sötétség. Jellegzetes tünet a szexuális kedv megcsappanása is.
A január valószínű soha nem lesz a kedvenc hónapunk. Éves kifizetések, negyedéves számlák, év eleje, rengeteg munka, túl az ünnepen, nem jött a csoda, nem lett változás, nem süt a nap, hideg van, nyirkos idő, szürkeség, és még sorolhatnánk…
A sokat emlegetett brit tudósok komoly eredményre tettek szert, amikor vizsgálni kezdték, hogy vajon melyik az év legdepressziósabb napja. Arra jutottak, hogy január utolsó teljes hetének hétfője az. A karácsonyi pezsgés elmúlása, a korai sötétedés, a lehangoló időjárás, a karácsonyi vásárlásokból fakadó adósságok, és persze a közutálatnak örvendő hétfő együttese csakugyan indokolná, hogy szörnyű hangulatba kerüljünk.
Az, hogy mennyire lesz valóban depressziós, csakis rajtunk múlik. Ne hagyjuk, hogy a brit tudósoknak igaza legyen! Íme néhány trükk, amivel feldobhatjuk a napunkat:
- Kezdjük kipihenten a napot
Nagyon sokat számít a jó alvás és a szükséges alvásidő betartására egyaránt. Mindannyian nyűgösek vagyunk, ha éjszaka rosszul, vagy keveset aludtunk. A rohanó mindennapokban, és a felgyorsult világban különösen fontos, hogy kipihenten vágjunk bele a napba és ezáltal is könnyebben vegyük az akadályokat.
- Színezd újra!
Nem mindegy milyen színhatások érnek minket. Megalapozzák a hangulatunkat, ha egy ‘meleg’ környezetbe vagy. Jót tesznek a sárgás-bordós színek. Ilyenkor karácsony közeledtével domináljon az arany szín a lakásban . Megjelenhet egy-egy díszpárnán, asztali díszen vagy gyertyán.
- Illatok ereje
A mentol felfrissít, segít a fejfájáson, tisztítja a légutakat. Tudjuk már jól, hogy a lelki betegségek kihatnak a testünkre is. Hát használjunk illóolajokat! A levendula segít a stresszoldásban. Ezzel az illattal oldhatjuk a feszültséget. Használjunk illóolajakat, fürdőgolyókat, mécseseket.
- Mozduljunk ki a szabadba!
Hétvégén, vagy amikor időnk engedi, ne tespedjünk otthon a kanapén, hanem öltözzünk be és mozduljunk ki! Egy séta, esetleg futás, hóember-építés, játszótér üdítő tud lenni, ugyanakkor le is fáraszt ahhoz, hogy éjszaka mélyen tudjunk aludni.
- Figyeljünk rá jobban, mit együnk!
Találjunk ki valami újat, amit korábban még nem főztünk, vagy ha eddig nem főztünk, most csináljunk valami különlegeset! De az sem mindegy, milyen ételt eszünk!
A fontos vitaminok és ásványi anyagok, mint az omega-3 zsírsav, megváltoztatják, az agy kémiáját, ami befolyásolja a hangulatunkat. Kutatások kimutatták, hogy az omega-3 zsírsavban magas élelmiszerek javítják az életkedvet. A zsíros, hideg-vízi halak, mint a lazac, hering, makréla tartalmazzák többek között a legtöbb omega-3-at. Emellett fogyasszunk napraforgómagot, narancsot, répát és leveles zöldséget minden nap, hogy elkerüljük a hangulatingadozást. A D-vitamin dupla dózisban tartalmaz ásványi anyagokat, ami ilyenkor különösen fontos, mivel kevés a napsütéses órák száma.
Akit egyébként a szürkeség és a napfényhiány zavar leginkább, célszerű szoláriumba menni. Bármennyire is furcsán hangzik, de javíthatja a fény a közérzetet is amellett, hogy barnítja bőrünket.
- Mozogjunk!
A mozgás boldogsághormont termel. Csak az a nehéz, hogy rávegyünk magunkat, de utólag mindig belátjuk, hogy megérte…
Ide tartozik az is, hogy tudatosan kerüljük az olyan helyzeteket, embereket, amelyek biztos ártalmasak.
Ha tudatosan próbálunk javítani közérzetünkön, reméljük, ezek a praktikák hozzájárulnak ahhoz, hogy ez sikerüljön. És mosolyogjunk azon is, hogy ennél már csak jobb lehet!